Technologijų pasaulis

„Jaws“ programa prakalbina kompiuterį

Tai ekrano skaitymo programa neregiams, užtikrinanti galimybę šiems žmonėms savarankiškai dirbti kompiuteriu.
Įdiegus į kompiuterį „Jaws“ programą, neregiams jis tampa nepakeičiama komunikacijos, mokymosi, darbo, asmeninių reikalų tvarkymo ir laisvalaikio priemonė.
„Jaws“ viena populiariausių ekrano skaitymo programų pasaulyje ir Lietuvoje. Naudojantis šią programą, visa kompiuterio ekrane tekstu pateikiama informacija neregiui perduodama balsu lietuvių ar kita pasaulio kalba. „Jaws“ programa turi ir mažą pastabėlę – ji nenuskaito grafikos, t.y. nuotraukų ar kitų grafinių paveikslėlių. Naudojant šią programą, visai nematant galima dirbti beveik su visomis „Microsoft Windows“ operacinės sistemos terpėje veikiančiomis programomis. Galima rašyti, skaityti bei redaguoti failus, įvairiomis pasaulio kalbomis skaityti reginčiųjų knygas, kurti ir klausytis muzikos, programuoti, naudotis spausdintuvu, naršyti internete ir kt.
„Jaws“ programoje yra automatiškai įdiegti anglų, vokiečių, prancūzų, ispanų, italų, suomių kalbos sintezatoriai, dar vadinami balsais. Atitinkamai, kokia kalba parašytą tekstą nori skaityti neregys, tokį sintezatorių reikia ir pasirinkti. Deja, lietuvių kalbos „Jaws“ programoje nėra. Norint, kad informacija iš ekrano vartotojui būtų perduodama lietuvių kalba, būtina į kompiuterį įdiegti papildomą programą – lietuvių kalbos sintezatorių, „Wintalker voice“, arba „Liepa“.
Ekrano skaitymo programa „Jaws“ analizuoja informaciją ekrane ir perduoda ją kalbos sintezatoriui. Tad neregys turi žinoti, kad naudojant „Jaws“ programą be „Wintalker voice“, arba „Liepa“ lietuviškas tekstas bus nuskaitomas nekokybiškai, nesuprantama kalba.
Lietuvių kalbos mylėtojai darbui kompiuteriu gali pasirinkti vieną iš balsų – Gintarą ar Aistį iš „Wintalker voice“, arba Reginą ar Edvardą iš „Liepa“ sintezatorių. Šiuos lietuvių kalbos sintezatorius labai lengvai galima įdiegti į kompiuterį ir per pagrindinę ekrano skaitymo programą, „Jaws“ pasirinkti norimą balsą. „Jaws“ programą naudojant kartu su kalbos sintezatoriumi, visa kompiuterio ekrane esanti informacija vartotojui perduodama balsu. Neregys gali savarankiškai dirbti biuro, elektroninio pašto bei įvairiomis kitomis kompiuterinėmis programomis.

P.S. Jeigu jūs norite išbandyti ekrano nuskaitymo programą – atsisiųskite bandomąją „Jaws“ programos versiją iš ČIA
Ji veikia 40 minučių režimu be jokių funkcinių apribojimų. Po 40 minučių darbo, „Jaws“ programa nustos kalbėti. Norėdami vėl ja naudotis, kompiuterį būtina paleisti iš naujo. Beje, čia minėtų lietuvių kalbos sintezatorių nerasite. Juos galima rasti per kitus šaltinius.

Dalintis:

Jums taip pat turėtu patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *